Nanotechnologia

Pobudzanie neuronów za pomocą namagnesowanych nanocząstek

Naukowcy opracowali nową metodę pobudzania komórek mózgowych za pomocą magnetycznych nanocząstek i zewnętrznych zmiennych pól magnetycznych.

W leczeniu chorób neurologicznych, np. choroby Parkinsona, czasem stosuje się technikę pobudzania neuronów za pomocą impulsów elektrycznych. Wiąże się to jednak z koniecznością używania wysoce inwazyjnych wszczepianych przewodów połączonych z zewnętrznym źródłem energii.
Nowa metoda pozwala na bezpośrednie pobudzanie neuronów bez stosowania implantów lub podłączania mózgu do urządzeń zewnętrznych. W mózg wszczepia się namagnesowane cząsteczki tlenku żelaza o średnicy 22 nm. Pod wpływem zmiennego pola magnetycznego nanocząstki nagrzewają się powodując neurologiczną aktywację wrażliwych na ciepło receptorów kapsaicyny, odpowiedzialnych m.in. za „piekący” smak pikantnych potraw. Nanocząstki pozostają w jednym miejscu, co umożliwia długotrwałe stymulowanie określonych regionów mózgu bez konieczności stosowania innych, bardziej inwazyjnych metod.
Źródło artykułu: www.azonano.com
Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

Naukowcy z Rosji, Czech i Włoch przeprowadzili interdyscyplinarne prace badawcze związane z opracowaniem nowatorskiego podejścia do leczenia białaczki za pomocą nanomateriałów. Zespołem badawczym kierowała Kateryna Levada z Centrum Immunologii...

Accessibility Tools