Aktualności

Podróż do świata nanotechnologii na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Już 19 września we Wrocławiu rusza Dolnośląski Festiwal Nauki. Podczas tegorocznej, XVII już edycji, po raz kolejny będzie można zgłębić tajniki nauki zarówno dziedzin humanistycznych jak i ścisłych.

Założeniem organizatorów Festiwalu jest aby nauka nie była postrzegana jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała. Podczas kilku dni we Wrocławiu a następnie w innych miastach regionu poruszane będą różne zagadnienia w tym korzyści jakie z niej płyną, pokazany zostanie postęp w różnych dyscyplinach oraz nowe kierunki, jak biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia. Podczas spotkań i wykładów festiwalowych poruszane są sprawy trudne i drażliwe, a podejmowane tematy są odpowiedzią na ważne dylematy społeczne. W atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie, najczęściej bezpośrednich spotkań z naukowcami, prezentowane są osiągnięcia we wszystkich dziedzinach wiedzy.

Po raz kolejny Fundacja Nanonet będzie uczestniczyć w popularyzacji wiedzy wśród Wrocławian. Zapraszamy na wykłady połączone z pokazami, które poprowadzą wolontariusze Fundacji.

19.09.2014 piątek 12:00 – 12:45 KRÓTKA HISTORIA GRAFENU
dr inż. Karol Lemański (Fundacja Nanonet, INTiBS PAN)
miejsce: Uniwersytet Ekonomiczny, ul. Komandorska 118/120, bud. E, sala 2E

Historia bardzo interesującego materiału jakim jest grafen. Słuchacze poznają jego właściwości oraz możliwości zastosowania m.in. w elektronice oraz jaki jest polski wkład w rozwój tego materiału. A wiele osób będzie zapewne zainteresowanych odpowiedzią na pytanie czy warto inwestować w grafen.

19.09.2014 piątek 09:00 – 10:00 POWŁOKI INSPIROWANE NATURĄ – EFEKT LOTOSU
Joanna Bodakowska (Fundacja Nanonet, UE)
miejsce: Uniwersytet Ekonomiczny, ul. Komandorska 118/120, bud. E, sala 1

Wykład i pokaz możliwości nanotechnologii w wytwarzaniu powłok ochronnych, które zostały stworzone na wzór występujących w przyrodzie powierzchni. Lotos stał się szczególnie dobrze znany w nanotechnologii, a naukowcy nieustannie próbują odtworzyć właściwości powierzchni jego liścia. Na wykładzie można dowiedzieć się co wspólnego ma liść lotosu z samoczyszczącymi się farbami do elewacji czy wodoodpornymi powłokami. Poznamy naukowy sekret tych kwiatów oraz system zbierania i spłukiwania zanieczyszczeń z powierzchni ich liści.

22.09.2014 poniedziałek 8:45-9:30 NANOTECHNOLOGIA A ŻYWNOŚĆ
Agnieszka Piekara (Fundacja Nanonet,UE)
Uniwersytet Ekonomiczny, ul. Komandorska 118/120, bud. E, sala 1E
Nanotechnologia ma znaczenie w wielu aspektach przemysłu spożywczego jednak jej zastosowanie jest ograniczane ze względu na obawy społeczeństwa. Należy pamiętać, że nanocząstki i nanostruktury są obecne w żywności! O takich przykładach naturalnie występujących nanostruktur w produktach oraz szansach jakie stwarza zastosowanie nanomateriałów w przemyśle spożywczym będzie można posłuchać w trakcie wykładu.

Zapraszamy również do uczestnictwa w Nanobazarze podczas Parku Wiedzy 20-21 września 2014.

ilustracje: commons.wikimedia.org
źródło: www.festiwal.wroc.pl

Accessibility Tools