Aktualności

Powszechne Wyzwanie Obliczeniowe 2015 (CERN Public Computing Challenge)

Chcemy zaprezentować Państwu ciekawą akcję CERNu – Powszechne Wyzwanie Obliczeniowe 2015 (CERN Public Computing Challenge).

Pierwsze Powszechne Wyzwanie Obliczeniowe (Public Computing Challenge) trwało 12 dni i zostało zrealizowane w grudniu 2014 roku w ramach obchodów 60-tej rocznicy CERNu. Zaprosiliśmy wolontariuszy z całego świata, aby przy użyciu własnych komputerów pomogli naukowcom z CERNu w symulacji zderzeń cząstek w akceleratorach takich jak Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). Wydarzenie to było okazją do wypróbowania nowych, prostszych sposobów do przeprowadzania obliczeń za pomocą tego typu stworzonej przez CERN maszyny wirtualnej, CernVM.

Dzięki wysiłkom wolontariuszy, byliśmy w stanie przeprowadzić symulację ponad 19 miliardów zderzeń cząstek. Wyniki są wykorzystywane nie tylko w badaniach naukowych, ale też w grze edukacyjnej o nazwie Virtual Atom Smasher. Ponadto dzięki szczegółowej informacji zwrotnej od wolontariuszy, byliśmy w stanie dokonać sporych usprawnień w oprogramowaniu używanym do zarządzania tym wydarzeniem.

Teraz organizujemy drugie Powszechne Wyzwanie Obliczeniowe CERNu. Tym razem będzie ono dłuższe – potrwa miesiąc. Jego celem będzie przetestowanie nowych technologii, a także uruchomienie nowych rodzajów symulacji dla eksperymentów LHC i badań humanitarnych (badania nad malarią). Co tydzień, będziesz mogła/mógł stać się jednym z najlepszych, którzy podjęli się wyzwanie i wnieśli najwięcej do prowadzonych obliczeń (Challenge Cruncher).

Dla tego Wyzwania Obliczeniowego potrzebujemy więcej niż tylko moc Twojego komputera. Gorąco liczymy na aktywnych wolontariuszy, aby pomogli nam nawiązać współpracę z nowymi społecznościami i portalami społecznościowymi. Chcemy osiągnąć większą równowagę płci oraz różnorodność językową wśród uczestników. W trakcie trwania wyzwania będziemy pokazywać postępy w osiąganiu tych celów na naszej stronie internetowej. Jeśli tylko masz ochotę pomóc, przyłącz się! .

Jak wziąć udział?
Możesz dołączyć w prosty sposób tutaj – po prostu kliknij przycisk ‘JOIN NOW’!
Na Twój komputer zostanie pobrana niewielka aplikacja. Zawiera ona całe oprogramowanie wymagane do udziału w wyzwaniu. Oprogramowanie to zostanie automatycznie skonfigurowane. Sterowane jest przez Internet.

Interfejs WWW pozwala na ustawienie zasobów obliczeniowych, które chcesz udostępnić na potrzeby wyzwania (np. RAM, moc procesora, liczbę rdzeni procesora). W każdej chwili możesz łatwo wstrzymać/zakończyć swoje uczestnictwo lub usunąć oprogramowanie za pomocą jednego kliknięcia na stronie internetowej. Dodatkowo, na stronie internetowej w sekcji Challenge Status section możesz w czasie rzeczywistym zobaczyć stan wyzwania, a także jego postęp.

Powszechne Wyzwanie Obliczeniowe CERNu jest organizowane przez Citizen Cyberlab i Citizen Cyberscience Centre.

Podobne artykuły

Uruchomiono mechanizm rejestracji na Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2017. Rejestracja odbywa się poprzez stronę internetową  www.forum.lodzkie.pl. Procedura rejestracji jest bardzo prosta i oparta o podstawowe dane uczestnika. Uczestnicy...
UWAGA: Limit miejsc dla uczestników, którzy nie są członkami Klastra, został wyczerpany. Od tej pory wszyscy, którzy wypełnią formularz rejestracyjny będą wpisani na listę rezerwową.  Zapraszamy na pierwsze w...

Accessibility Tools