Aktualności

Raport 3W – Węgiel – materiał przyszłości” | Czy w Polsce istnieją firmy grafenowe?

„Zaawansowane materiały są projektowane, aby spełniać precyzyjnie określone funkcje w nowoczesnym przemy- śle. To właśnie w laboratoriach powstają inteligentne i funkcjonalne materiały, które posiadają szczególne właściwości fizyczne, chemiczne, optyczne, elektryczne a nawet biologiczne. Zaawansowane materiały wyznaczają kierunki rozwoju głównych gałęzi gospodarki na świecie, jak np. energetyka, elektronika czy medycyna.

W ostatnich latach dynamicznie rozwijającą się grupę zaawansowanych materiałów stanowią nowoczesne materiały węglowe, takie jak grafen, nanorurki węglowe, fulereny czy też włókna węglowe. Te niewielkie struktury prezentują niezwykłe właściwości, które otwierają przed nami nieograniczone możliwości innowacyjnych zastosowań. Materiały węglowe są odpowiedzią na poszukiwanie rozwiązań o podwyższonej wydajności, trwałości i zgodności z priorytetami zrównoważonego rozwoju.

Czy Polska odgrywa znaczącą rolę w ich rozwoju? Zdecydowanie tak! Zajmujemy czołowe miejsce wśród krajów europejskich, a nasi naukowcy i przedsiębiorcy nie tylko tworzą, ale również wdrażają rozwiązania na światowym poziomie”

Jakie firmy należące do Idei 3W działają w obszarze węgla, a co więcej zajmują się produkcją różnych form węgla, jak na przykład grafen, nanorurki węglowe. Poniżej przedstawiamy przedstawicieli świata węglowego:

🔸 Advanced Graphene Products – spółka z siedzibą w Zielonej Górze zajmująca się produkcją grafenu i rozwojem jego zastosowań. Geneza powstania #AGP sięga Politechniki Łódzkiej, której kontynuacją jest właśnie spółka. W swojej ofercie mają produkty takie jak: grafen powierzchniowy HSMG® stosowany w elektronice, grafen płatkowy mający zastosowanie w kompozytach, żywicy epoksydowej, filamentach 3d, farbach czy powłokach antykorozyjnych oraz Prografen®, czyli filament do druku 3D z dodatkiem grafenu. Firma ciągle rozwija się, czego przykładem jest wprowadzony na rynek ostatnio w.w. filament do druku.
Strona internetowa: https://advancedgrapheneproducts.com/

🔹 BeeGraphene – zlokalizowany w Mielcu producent wysokiej jakości grafenu na węgliku krzemu (SiC). Oferowany przez firmę grafen może być zastosowany na wiele sposobów, np. jako ultrapłaskie podłoże mikroskopowe, przezroczysta elektroda albo podłoże do wzrostu materiałów dwuwymiarowych. Działalność BeeGraphene opiera się na innowacjach, ale poza sprzedawanym grafenem firma oferuje doradztwo technologiczne w zakresie metod badania materiałów.
Strona internetowa: https://beegraphene.com/

🔸 nanoEMI – to zaawansowana technologicznie firma z siedzibą w Warszawie zajmująca się grafenem, skupiająca się na opracowywaniu nowych materiałów i kompozytów 2D do skutecznego ekranowania promieniowania elektromagnetycznego. Oferują proszek z płatków grafenu a także zawiesinę płatków grafenu oraz Emigraph, czyli arkusze kompozytowe, opatentowane w roku 2022. Jako spin-off z Politechniki Warszawskiej, firma stawia na wykorzystywanie innowacyjnej technologii aby rozwijać branżę związaną z grafenem.
Strona internetowa: https://nanoemi.com/

Czytaj cały Raport Idei 3W ➡️ https://idea3w.org/raporty-3w

Podobne artykuły

Mamy ogromną radość ogłosić, że w szeregi Śląskiego Klastra Nano, Krajowy Klaster Kluczowy wstąpiła firma BeeGraphene Sp. z o.o. Zapraszamy do zapoznania się z opisem działalności nowego Członka. BeeGraphene...

Accessibility Tools