Naukowcy z Michigan Technological University nadzieję, że za pomocą biodrukarki 3D będzie można tworzyć tkanki nerwowe. Kluczową kwestią jest opracowanie odpowiedniego nanomateriału, z którego można wydrukować rusztowanie dla tkanek.
Biodrukarka wielkością i kształtem przypomina toster bez przedniej i bocznych ścianek. Zbudowana jest z metalowej ramy otaczającej koło ze stali nierdzewnej oświetlone przez światło ultrafioletowe. Z tyłu znajdują się przewody hydrauliczne połączone u góry z plastikowym pojemnikiem zawierający „drukowalny” nanomateriał.
Materiałem przeznaczonym do drukowania rusztowania dla tkanek nerwowych jest biokompatybilny polimer o konsystencji syropu o gęstości umożliwiającej drukowanie. Ze względu na to, że podstawą funkcjonowania nerwów jest przewodzenie impulsów elektrycznych, naukowcy postanowili dodać do polimerowej masy grafen, który charakteryzuje się znakomitą przewodnością elektryczną. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki nanotechnologii ten biokompatybilny grafenowo-polimerowy materiał stanie się znakomitym tworzywem do regeneracji tkanek nerwowych.
Źródło artykułu: www.azonano.com
Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org
Accessibility Tools