Aktualności

Systemy niskich temperatur do czujników kwantowych

Technologie kwantowe zrewolucjonizują w przyszłości nasze życie codzienne, tak jak zrobiły to półprzewodniki 50 lat temu. Rząd Wielkiej Brytanii zidentyfikował technologie kwantowe jako obszar strategiczny dla inwestycji, finansując kwotą 270 mln „Narodowy program technologii kwantowych”.
W ramach tego programu, Oxford Instruments oraz Centrum Technologii Kwantowej w Lancaster przyznano dofinansowanie z Innovative UK, agencji rządowej zajmującej się innowacjami, na projekt zatytułowany „Cryogen free Ultra Low Temperature Environments for Quantum Sensors (CUEQS)”.
Odkrycia i rozwój fizyki kwantowej na początku XX wieku zmieniło oblicze nauki i odblokowało potencjał wielu innowacyjnych i komercyjnych technologii, zmieniając jednocześnie nasze życie codzienne poprzez wiele urządzeń codziennego użytku, opartych na półprzewodnikach, laserach i diodach laserowych. Technologie kwantowe niosą zaś obietnicę powstania nowej generacji czujników i detektorów wykorzystujących bezpośrednio efekt kwantowy, nazywanych obecnie „Quantum 2.0”.
Działanie wielu technologii kwantowych opiera się na niskich temperaturach (bliskich zeru absolutnemu). Projekt CUEQS będzie polegał na realizacji koncepcji udoskonalonych i praktycznych czujników kwantowych oraz przenośnych i tanich środowisk o niskiej temperaturze, pozwalających na ich odpowiednie działanie. Obie połączone technologie będą stanowić fundament do zastosowań np. w czujnikach magnetycznych o wysokiej rozdzielczości, przydatnych zarówno w medycynie jak i w środowisku naturalnym.
Profesor Yuri Pashkin, dyrektor Centrum Technologii Kwantowej Lancaster tłumaczy: „Nasz zbiorowy projekt, zapowiadający nową rewolucyjną erę w technologii, pomoże zrozumieć innowacyjne technologie, stworzy niezbędne narzędzia i komponenty, by całkowicie zmienić nasze życie codzienne”. Natomiast Paul Mason, przedstawiciel Innovative UK twierdzi: „Technologia kwantowa ma potencjał by stać się największą gałęzią przemysłu na świecie, co jest niezwykle ważne dla Wielkiej Brytanii. Dzięki współpracy uniwersytetu, firm, organizacji Innovative UK, rad badawczych i innych podmiotów, mamy szansę stworzyć nową generację urządzeń komercyjnych wykorzystujących ogromny potencjał fizyki kwantowej, co będzie miało olbrzymi wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii, a w dalszej perspektywie – na całe społeczeństwo.”

Źródło artykułu

Źródło grafiki

Podobne artykuły

Zmiany koloru skóry kameleonów z zielonego w turkusowy i z różowego w pomarańczowy to niezawodny znak, że natura jest doskonałym projektantem. Złożone nanomechanizmy dyskretnie i z dużą łatwością przyczyniają...
Nowa i niezwykle czuła metoda pomiaru ultradźwięków mogłaby zrewolucjonizować wszystko – od urządzeń medycznych po pojazdy bezzałogowe. Naukowcy z Uniwersytetu Queensland połączyli nowoczesne techniki nanofabrykacji i nanofotoniki w celu...

Accessibility Tools