Nanotechnologia

Ubrania z nanodrutami grzejące ludzi bez dodatkowych strat energii

Yi Cui wraz z współpracownikami wskazali, że prawie połowa światowego zużycia energii idzie na ogrzewanie pomieszczeń. Komfort ten połączony jest ze znacznym kosztem środowiska – i jest odpowiedzialny nawet za jedną trzecią całkowitej emisji gazów cieplarnianych w skali światowej.

Naukowcy i politycy próbowali ograniczyć ujemny wpływ ogrzewania w pomieszczeniach na środowisko i utrzymać ciepło wewnątrz pomieszczen poprzez poprawę izolacji i materiałów budowlanych. Zespół Cui podjął się  wyzwania, by skupić się na ludziach, a nie przestrzeni.

Naukowcy opracowali lekkie, oddychające siatki materiałowe, które są na tyle elastyczne, aby pokryć normalne ubrania. W porównaniu do zwykłego materiału odzieżowego, owa specjalna siateczka nanodrutu zatrzymuje ciepło z naszego ciała znacznie skuteczniej. Ponieważ powłoki są wykonane z materiałów przewodzących, mogą one być również aktywnie ogrzewane źródłem energii elektrycznej, w celu dalszego ocieplania. Naukowcy obliczyli, że ich tkaniny termalne mógłby zaoszczędzić około 1000 kilowatogodzin na osobę rocznie – to ilość energii jaką zużywa średnio w USA jedna osoba w domu w ciągu jednego miesiąca.

Aby nie zmarznąć w czasie zewnętrznego spadku temperatury, czesto ogrzewamy pomieszczenia – nawet wtedy, gdy nikt nie jest w nich obecny. Dlatego naukowcy opracowali nową rodzaj nanodrutu z zastosowaniem na ubrania, które mogą zarówno generować ciepło oraz zatrzymać ciepło z naszego ciała lepiej niż zwykłe ubrania. Jest to jedna z nowych technologii, które mogą pomóc nam zmniejszyć naszą zależność od konwencjonalnych źródeł energii, opisana w czasopiśmie ACS Nano Letters.

źródło artykułu : www.sciencedaily.com

źródło grafiki: www.wikimedia.org

Tagi:

Podobne artykuły

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kolonii zbadał stany powierzchniowe Diraca w kwantowo ograniczonych nanodrutach z izolatora topologicznego (Bi1-xSbx)2Te3. To pierwsza taka praca, w której udało się bezpośrednio zbadać skwantowane...
Większość sprzętu noszonego zimą przez armię amerykańską, została zaprojektowana aż 30 lat temu. Niestety jest on ciężki i może powodować nawet przegrzanie podczas wysiłku, a jednocześnie nie chroni wystarczająco...

Accessibility Tools