Nanotechnologia

Ultraczuły nanoczujnik wykrywający nowotwory we wczesnym stadium

Nanoskalowe złote trójkątne graniastosłupy, reagujące na mikroRNA (mRNA), posłużyły do opracowania innowacyjnego czujnika diagnozującego raka trzustki.

Nowy nanoczujnik może z łatwością wykryć raka trzustki, lub określić poziom zmian mRNA związanych z nowotworem w jego wczesnym stadium. Urządzenie w formie mikroskopijnego szklanego czipa zawiera nanocząstki złota przypominające wyglądem nanoskalowe piramidy, które zmieniają swe optyczne właściwości pod wpływem obecnych w płynach ustrojowych organizmu określonych cząsteczek mRNA. Zmiany te są rejestrowane za pomocą spektroskopu.

Naukowcy podkreślają, że opracowany przez nich czujnik umożliwia wczesne wykrycie nowotworu. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku raka trzustki, gdy przez lata nie pojawiają się żadne symptomy choroby, która może spowodować przerzuty na inne organy i bardzo ograniczyć szanse na wyleczenie.

Badacze zwracają również uwagę na niewielki koszt ich urządzenia – ze złota wartego 250 dolarów można wykonać aż 4 tysiące nanoczujników.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą szybkiego i dokładnego nanoporowego sekwencjonowania genów, wykorzystując unikalne właściwości grafenu.
Wyobraźmy sobie, że osoba chora na cukrzycę nigdy nie będzie musiała przekłuwać palca, aby sprawdzić stężenie glukozy we krwi, a zamiast tego używałaby wszczepionego w organizm nanourządzenia dokonującego stałej...

Accessibility Tools