Nanotechnologia

Usuwanie zanieczyszczeń za pomocą nanocząstek i promieniowania UV

Naukowcy opracowali nową metodę wyodrębniania różnych zanieczyszczeń środowiska naturalnego za pomocą polimerowych nanocząstek i światła ultrafioletowego.

Wiele zanieczyszczeń nie ulega degradacji w sposób naturalny, powodując zaburzenia hormonalne u ludzi i zwierząt. Usuwanie tych toksycznych substancji, które zawierają m.in. pestycydy i dystraktory endokrynne (np. bisfenol A), to często kosztowny i czasochłonny proces.
Naukowcy, którzy już wcześniej stworzyli cząsteczki polimerowe rozdzielające się pod wpływem światła UV, wpadli na pomysł wykorzystania tych cząsteczek do usuwania toksycznych substancji z wody i gleby. Polimery zostały wysyntetyzowane z glikolu polietylenowego i kwasu polimlekowego. Nanocząstki tych polimerów mają hydrofobowy rdzeń i hydrofilową powłokę. W wyniku działania sił molekularnych hydrofobowe cząsteczki zanieczyszczeń kierują się do nanocząstek i są wchłaniane na ich powierzchni pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.
Metoda okazała się skuteczna podczas wyodrębniania ze skażonej wody i gleby ftalanów, bisfenolu A, czy węglowodorów aromatycznych, związków chemicznych powodujących zaburzenia hormonalne lub choroby nowotworowe.
Naukowcy podkreślają, że nowa metoda może znaleźć zastosowanie również w medycynie, m.in. do przeprowadzania analiz płynów ustrojowych, oraz w dostarczaniu leków.

Źródło artykułu: www.azonano.com
Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

Naukowcy z Rosji, Czech i Włoch przeprowadzili interdyscyplinarne prace badawcze związane z opracowaniem nowatorskiego podejścia do leczenia białaczki za pomocą nanomateriałów. Zespołem badawczym kierowała Kateryna Levada z Centrum Immunologii...

Accessibility Tools