Nanotechnologia

Zaawansowane powłoki niskoenergetyczne dostarczają właściwości przeciwporostowe

saturn-paint-samples-4144048-l

Potencjalne rozwiązanie, które może być łatwo przyjęte w przemyśle, stwarzają nowe powłoki nanostrukturalne, które mogą być naniesione ze stanu ciekłego.

Opracowanie nowej, wytrzymałej, o niskiej energii powierzchniowej i niskim współczynniku tarcia, powłoki przeciwporostowej (lód, owady, biofouling, itp.), uważane jest za obiecujący kierunek badań z korzyścią dla sektora transportu, budownictwa i energetyki. Standardowe powłoki i obróbki powierzchniowe nie okazały się skuteczne w tych dziedzinach ze względu na brak długoterminowej wytrzymałości oraz ograniczoną odporność na środki zanieczyszczające środowisko.

 Wzmocnienie matrycy akrylowej.

Istnieje jednak brak standaryzacji w odniesieniu do charakteryzacji i oceny działania powłok nanostrukturalnych. Strategia wybrana przez TWI i Uniwersytet Brunel w Londynie, która łączy właściwości i strukturę powłok o wysokiej wydajności od nano do makro skali, jest opisana i zilustrowana przez prezentacje niektórych wstępnych wyników. Sfunkcjonalizowane  nanostrukturalne gatunki krzemionki zostały wykorzystane do wzmocnienia matrycy akrylowej prowadzącej do zatrzymania hydrofobowości nawet po agresywnym zużyciu przez ścieranie.

 

Źródło artykułu:  http://www.european-coatings.com

Źródło grafiki:  http://www.everystockphoto.com

 

Accessibility Tools