Nanotechnologia

Zwiększenie podawania leków poprzez wykorzystanie nanocząstek

Naukowcy z Uniwersystetu w Southampton dokonali olbrzymiego postępu w technice dostarczania leków poprzez zidentyfikowanie kluczowych cechy, które zwiększają zdolności nanocząstek do wnikania w skórę.

Nanocząstki są do 100.000 razy mniejsze niż grubość ludzkiego włosa i dlatego leki dostarczane z wykorzystaniem ich jako pomostu, mogą być bardziej: skoncentrowane, ukierunkowane i skuteczne niż te dostarczane przez tradycyjne metody.

Wcześniejsze badania wykazały, że nanocząstki współdziałają ze skórą, jednakże warunki ów eksperymentów nie były kontrolowane w sposób wystarczający do ustalenia zasad, które zwiększają penetrację.

Teraz wielodyscyplinarny zespół z Uniwersytetu przeanalizował zmiany ładunku powierzchniowego, kształtu i funkcjonalności nanocząstek złota, aby sprawdzić, jak te czynniki wpływają na przenikanie przez skórę.

„Poprzez wykreowanie nanocząstek o różnych właściwościach fizyko-chemicznych i badanie ich na skórze, wykazaliśmy, że dodatnio naładowane nanorurki są od dwóch do sześciu razy bardziej skuteczne w penetracji skóry od innych,” mówi główny autor dr Antonios Kanaras. „Kiedy nanocząstki są pokryte peptydami, penetracja jest wzmocniona do dziesięciu razy, poprzez cząsteczki torujące sobie drogę do głębszych warstw skóry.”

Dokładne ustalenie cech przyczyniających się do penetracji jest również bardzo ważne w odkrywaniu sposobów zapobiegania potencji toksycznych nanocząstek w innych materiałach, takich jak kosmetyki.

„Nasze zainteresowanie koncentruje się obecnie na wykorzystaniu tych wyników do projektowania nowych nanotechnologii leków w terapii przezskórnej,” mówi dr Kanaras. „Cieszymy się również możliwości współpracy z partnerami zewnętrznymi w przemyśle i rządu w celu osiągnięcia tego celu.”

Źródło informacji: http://phys.org 

Źródło grafiki : http://commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

Naukowcy z Rosji, Czech i Włoch przeprowadzili interdyscyplinarne prace badawcze związane z opracowaniem nowatorskiego podejścia do leczenia białaczki za pomocą nanomateriałów. Zespołem badawczym kierowała Kateryna Levada z Centrum Immunologii...

Accessibility Tools