Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na pierwszym stopniu studiów na kierunku „Nanotechnologia” oferuje dwie specjalności. Są to „nanomateriały funkcjonalne” oraz „polimerowe bio- i nanomateriały”. Wybór dokonywany jest pod koniec czwartego z siedmiu semestrów, jednak już od pierwszego semestru realizowany jest program przedmiotów kierunkowych.
Obszar badawczy specjalności „nanomateriały funkcjonalne” dotyczy głównie materiałów nieorganicznych. Należą do nich:
Główne obszary zastosowań tych nanomateriałów to elektrochemia (w tym superkondensatory i baterie litowo-jonowe), uniepalnianie tworzyw polimerowych. Ponadto również fotokatalizatory czy sorbenty oraz szeroko rozumiane biozastosowania (m.in. nośniki leków, toksykologia). Badania te są realizowane z zastosowaniem nowoczesnej aparatury i są finansowane z grantów krajowych i zagranicznych.
Przedmiotem badań w ramach drugiej specjalności („polimerowe bio- i nanomateriały”) są równie ciekawe – materiały polimerowe takie jak na przykład:
W okolicach Szczecina niewiele jest firm zajmujących się stricte nanotechnologią. Jednak mimo tego prowadzenie badań jest możliwe dzięki ich finansowaniu przez Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Uzyskiwane patenty są wdrażane zarówno w kraju jak i za granicą. Niewątpliwym argumentem za wyborem studiowania nanotechnologii na ZUT jest możliwość uczestnictwa w prowadzonych na wysokim poziomie badaniach naukowych. Studenci już na pierwszym stopniu studiów mają możliwość nauki obsługi najnowocześniejszych aparatów takich jak skaningowy mikroskop elektronowy SEM. Oprócz tego spektroskopów: Ramana, w podczerwieni IR, w świetle widzialnym i nadfiolecie UV-Vis. Natomiast na drugim stopniu studiów studenci uczą się obsługi transmisyjnego mikroskopu elektronowego TEM z analizatorem pierwiastków EDX.
Ponadto dużym plusem jest ścisła współpraca z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, będącym w naszym mieście. Współpraca jest obecna także z partnerami naukowymi w kraju i za granicą (Niemcy, USA, Izrael, Wielka Brytania). Studenci mają możliwość uczestnictwa w programach wyjazdowych Erasmus, MostAR, MosTECH oraz w bilateralnej wymianie zagranicznej.
Więcej informacji o projektach, publikacjach, współpracach i patentach:
http://nanotech.zut.edu.pl/index.php?id=7489&no_cache=1
http://www.zbtm.zut.edu.pl/pl/projekty-badawcze.html
W razie pytań – email kontaktowy: jagoda.wierzbicka@nanonet.pl
Accessibility Tools