Aktualności

Badania nad oceną bezpieczeństwa nanomateriałów

Heriot-Watt University poprowadzi wielomilionowy, globalny projekt, który oceni ryzyko związane z nanomateriałami i opracuje podejście minimalizujące potencjalne szkody, jakie mogą one stwarzać dla ludzi lub środowiska.

Zespół ze Szkoły Inżynierii i Nauk Fizycznych będzie koordynował projekt GRACIOUS z udziałem partnerów z Wielkiej Brytanii, USA i Azji. Celem jest ograniczenie konieczności indywidualnego oceniania zagrożeń stwarzanych przez tysiące nanomateriałów stosowanych w wielu produktach. Umożliwi to stworzenie modeli ułatwiających podjęcie decyzji w sprawie bezpieczeństwa nanomateriałów. Badania są finansowane przez program Komisji Europejskiej „Horizon2020”.

Profesor Vicki Stone, dyrektor Nano-Safety Research Group, powiedziała: „Nanomateriały są setki razy mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa i mogą być wykonane z wielu różnych elementów. Ponieważ mogą się różnić pod względem wielu cech, można wyprodukować dziesiątki tysięcy różnych nanomateriałów, co utrudnia ich indywidualną ocenę.”

„Nanotechnologia obiecuje znaczne korzyści. Materiały mogą być silniejsze, lżejsze oraz bardziej trwałe. Wiele produktów, które są w codziennym użyciu, już bazuje na nanomateriałach, ale rozwój tej branży jest zagrożony przez zagadnienia  bezpieczeństwa.”

„Aby zapewnić bezpieczne stosowanie nanomateriałów, należy ocenić ich toksyczność. Ponieważ regulatorzy są teraz bardziej otwarci na alternatywne modele oceny bezpieczeństwa, opracowujemy modele oparte na prognozach dotyczących toksyczności nanomateriałów. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez grupowanie związków o podobnych właściwościach, które zostały już ocenione.”

„Tworząc normy we współpracy z przemysłem i organami regulacyjnymi, możemy podejmować decyzje dotyczące bezpieczeństwa dziesiątek tysięcy różnych nanomateriałów bez indywidualnego testowania każdego z nich. Biorąc pod uwagę bliską współpracę między naukowcami, organami regulacyjnymi i przemysłem, przewidujemy, że nasze modele będą szeroko stosowane po opracowaniu.”

GRACIOUS jest jednym z trzech dużych europejskich projektów  w zakresie bezpieczeństwa nanomateriałów prowadzonych przez instytucje w Wielkiej Brytanii. Zespół Heriot-Watt jest również partnerem w PATROLS, kierowanym przez Swansea University. Ten projekt ma na celu standaryzację wielu innowacyjnych narzędzi do testowania bezpieczeństwa, które dokładniej przewidują negatywne skutki spowodowane długoterminową ekspozycją nanomateriałów u ludzi i środowiska.

Profesor John Underhill, główny naukowiec z Heriot-Watt University, powiedział: „Ta wielomilionowa inwestycja w badania nad nanotechnologią jest dowodem na potencjał i znaczenie współpracy międzynarodowej w badaniach. Nasze przełomowe badania nad nanomateriałami i toksycznością mogą przynieść szerokie korzyści ekonomiczne dla wielu branż na całym świecie. „

Źródło: https://nano-magazine.com/news/2018/3/1/multimillion-pound-project-to-improve-the-safety-of-nanomaterials

Źródło grafiki: https://pl.freeimages.com

Redaktor: Agata Ducka

Podobne artykuły

W dniach 12-14 października 2022 r. w hotelu Krynica w Krynicy Zdrój odbyła się Konferencja dedykowana Kierownikom Laboratoriów, której organizatorem była firma CE2 Centrum Edukacji. To już VIII edycja...
Wykorzystując unikalną naturę DNA, inżynierowie Cornella stworzyli proste maszyny zbudowane z biomateriałów o właściwościach żywych istot. Przy użyciu DASH (DNA-based Assembly i Synthesis of Hierarchical, czyli Oparte na DNA...

Accessibility Tools