Aktualności

Elektroniczne nanomateriały nadrukowane na elastycznych podłożach

Naukowcy z Binghamton University pracują nad urządzeniami elektronicznymi, które można nadrukować za pomocą technologii druku atramentowego na elastycznych podłożach. W porównaniu do tradycyjnych metod używanych w mikroelektronice, ta nowa technologia utrwala materiały i jest przyjazna dla środowiska.
Myśląc o druku atramentowym od razu przychodzi nam do głowy obraz zwykłej biurowej drukarki. Zupełnie inne pojęcie o takim druku ma Timothy Singer, kierownik studiów podyplomowych i profesor inżynierii mechanicznej na Binghamton University, który pracuje obecnie nad drukiem atramentowym na materiałach funkcjonalnych.
Materiały funkcjonalne to takie, które kategoryzuje się raczej ze względu na ich właściwości, a nie pochodzenie. Mogą one mieć funkcje elektryczne, optyczne, chemiczne, magnetyczne, termalne, itd. Przykładem jest srebro, znakomicie przewodzące prąd elektryczny, które może zostać wykorzystane jako tusz składający się z nanocząstek. Singer wyjaśnia, iż proces takiego druku jest zdecydowanie bardziej złożony niż tradycyjny sposób: „należy dokładnie zbadać jak nanomateriały osadzają się na podłożu – jakie formują struktury, w jaki sposób można je kontrolować – gdyż rozpraszasz cząstki nanomateriału w płynie, który po odparowaniu zostawia nanocząstki na powierzchni. Proces odparowywania i kapilarność powodują skomplikowane pływy przenoszące materiał, który chcesz osadzić, dlatego ważna jest ich kontrola aby osiągnąć optymalny efekt końcowy.

Źródło artykułu

Źródło grafiki

Podobne artykuły

Aktywny udział kobiet przyczynia się do rozwoju nanotechnologii w Polsce, co ilustrują wywiady z uczestniczkami cyklu NanoGirls. Dzisiaj zapraszamy do rozmowy z inż. Aleksandrą Szudzik, Nanoscientist & Nanoengineer w Nanoseen.
Nanotechnologia w większości przypadkach kojarzona jest z działami typowo inżynierskimi, takimi jak elektronika, motoryzacja, bioprocesy, medycyna itp. Nic bardziej mylnego! Ta innowacyjna nauka wykazuje swoją interdyscyplinarność w wielu gałęziach...

Accessibility Tools