Aktualności

“NanoGirls” cykl rozmów z nanotechnolożkami. Rozmowa z dr Agatą Szczeszak, Prezes start-upu Lumekko sp. z o.o.

W dzisiejszej odsłonie wywiadów z kobietami działającymi w obszarze nanotechnologii i nanomateriałów rozmawiamy z Założycielką i Prezeską firmy Lumekko Sp. z o.o. Panią Dr Agatą Szczeszak. Jaka była iskra do zainteresowania się nanotechnologią, co w konsekwencji przerodziło się we własny biznes? Dowiecie się tego podczas lektury 🙂


Co Cię skłoniło do zainteresowania się nanotechnologią?

W obszarze nanotechnologii zaczęłam działać podczas drugiego roku studiów doktoranckich. Świat tak niewielkich obiektów wydawał się fascynujący i jednocześnie niezwykle obiecujący z uwagi na potencjał aplikacyjny nanomateriałów. Mam na myśli możliwość miniaturyzacji różnych układów i tym samym dostarczenie rozwiązań dla problemów, z którymi dotychczas nauka nie mogła sobie poradzić. Co więcej, nanotechnologia to również projektowanie i wytwarzanie materiałów o nowych właściwościach wynikających właśnie z tak małego rozmiaru nanocząstek. Nieustannie „nano” to dla mnie fascynująca przygoda i moc działania.

Czy mogłabyś podzielić się swoimi doświadczeniami i etapami rozwoju w karierze nanotechnologicznej? Nad czym aktualnie pracujesz?

Rozwój kariery nanotechnologicznej zaczął się od działań naukowych w obszarze badań podstawowych dotyczących nanomateriałów wykazujących właściwości emisyjne. Pracowałam z materiałami luminescencyjnymi, tzn. charakteryzującymi się emisją kolorowego światła w odpowiednich warunkach. Opracowywałam metody syntezy, zgłębiałam mechanizmy procesów odpowiedzialnych za właściwości optyczne nanomateriałów. Potem przyszedł czas na analizowanie możliwości zastosowania nanomateriałów i szans na wdrożenie rozwiązań do przemysłu. I tak rozpoczął się okres realizacji projektu Lider, finansowanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, który był wstępem do działań badawczo-wdrożeniowych. Oprócz publikacji naukowych przygotowałam również zgłoszenia patentowe.

Kolejnym etapem było wejściu do dotąd nieznanego mi świata biznesu. Aktualnie zakończyłam duży projekt finansowany z Funduszy Europejskich, który realizowałam wraz z zespołem Lumekko sp. z o.o. Lumekko to start-up, który założyłam na początku 2020 roku. Miałam pomysł na wytwarzanie zabezpieczeń świetlnych do zabezpieczania dokumentów i innych wartościowych produktów przed podrobieniem. Od dawna zależało mi na wdrożeniu wymyślonego przeze mnie rozwiązania i dlatego powstała spółka, której główna działalność to prace w obszarach nanotechnologii – projektowania i wytwarzania „świecących nanomateriałów”.

 

Opowiedz, jakie umiejętności lub kwalifikacje okazały się kluczowe do Twojego zaangażowania się w dziedzinę nanotechnologii.

Myślę, że kluczowe cechy i umiejętności, które okazały się niezwykle istotne, ale również wspierające dla moich działań nie tylko w dziedzinie nanotechnologii, ale ogólnie w pracy badawczej i tej skupiającej się na innowacjach to na pewno upór, odwaga i pracowitość.  Są to elementy mojego życia, które pomagają osiągnąć cel i nie pozwalają na porzucenie go, gdy pojawiają się przeszkody. Oczywiście doświadczenia zawodowe, które zdobyłam w trakcie wieloletnich badań w ramach pracy na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu były bezwzględnie bardzo ważne. To wszystko razem pozwoliło na efektywne działania. Na koniec dodałabym jeszcze pokorę, która pozwala na konstruktywną pracę z ludźmi, rozwój i korzystanie z wiedzy innych specjalistów.

 Opisz, czym zajmuje się organizacja, w której pracujesz i jaki jest wpływ nanotechnologii na jej działalność.

Mówiąc o Lumekko, moim nanotechnologicznym startupie, a właściwie teraz już o spółce działającej niemalże 4 lata, zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem materiałów, które charakteryzują się bardzo wyjątkową cechą jaką jest zdolność emisji różnobarwnego światła. Światło to jest utajnione, dopóki nie użyjemy warunków koniecznych do jego aktywacji. Pozwala to na stworzenie niewidocznych gołym okiem zabezpieczeń dokumentów czy innych ważnych materiałów i produktów. Tym samym nanotechnologia ma ogromny wpływ na działalność firmy, ponieważ jest podstawą tego co się dzieje spółce, jakie produkty są wytwarzane.

Natomiast rozważając pracę na Wydziale Chemii myślę, że wpływ nanotechnologii jest niemniej ważny niż w przypadku startupu. Dzięki badaniom i uzyskiwanym wynikom w tym zakresie istnieją możliwości tworzenia nowych materiałów, wykazujących różnorodne funkcjonalności i tym samym szerokie spektrum możliwości ich zastosowania. Wyniki pracy z nanomateriałami owocują również w postaci artykułów naukowych publikowanych w czasopismach o międzynarodowym zasięgu, czy też wniosków projektów i realizowanych zadaniach badawczych w oparciu o współpracę międzynarodową.

Z jakich osiągnięć w pracy naukowej lub zawodowej jesteś najbardziej dumna?

Najbardziej jestem dumna z tego, że moje wieloletnie badania skupiające się na początku w obszarze badań podstawowych w zakresie nanotechnologii – czyli badania prowadzone w laboratorium – przeniosłam do poziomu wdrożenia i użyłam zdobytą wiedzę w zaproponowaniu rzeczywistego rozwiązania istniejącego problemu na rynku, związanego z fałszerstwem.

Istotnym momentem w mojej karierze zawodowej było uzyskanie dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu w ramach programu LIDER. Potem, rozpoczęła się lawina działań, zdarzeń i ważnych decyzji, m.in. założenie spółki i inkubacji tej spółki w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach programu Hub of Talents 2. Następnie korzystanie z różnych programów i finalnie uzyskanie finansowania z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i zrealizowanie dużego projektu w ramach poddziałania 1.1.2 POPW (Fundusze Europejskie). Takim namacalnym efektem, bardzo ważnym dla mnie, była pierwsza sprzedaż produktu, ale też uzyskanie europejskiego patentu na rozwiązanie, które powstało w ramach działań spółki. Ogromnym wyróżnieniem i niesamowitą motywacją do dalszej działalności w obszarze nanotechnologii było również zostanie w 2022 laureatką ogólnopolskiego konkursu Bizneswoman Roku organizowanego przez Fundację Sukces Pisany Szminką w kategorii Startup Roku.

Jakich, według Ciebie, istotnych zmian i postępów możemy się spodziewać w nanotechnologii w nadchodzących latach?

Kiedy myślę o postępach czy istotnych zmianach w obszarze nanotechnologii, zawsze przychodzi mi do głowy ważny temat jakim jest walka z chorobami nowotworowymi, które zbierają ogromne żniwo. Wiele osób traci zdrowie, a nierzadko również życie z powodu różnego rodzaju zmian nowotworowych. Myślę, że właśnie w medycynie te postępy będą największe, bo są po prostu najistotniejsze, gdyż pojawia się tu kwestia ratowania ludzkiego życia. Sama biorę udział w kilku projektach i prowadzę różne badania, które właśnie obejmują działalność związaną z tworzeniem nanoukładów pozwalających na identyfikację komórek nowotworowych we wczesnym etapie, ale również ich niszczenie we wczesnym stadium, żeby zmiany nowotworowe nie objęły sporych obszarów tkanek żywych i tym samym nie wpływały na utratę zdrowia a czasem nawet i życia.

Jaką radę dałabyś młodym kobietom, które rozważają karierę w nanotechnologii?

Taka najważniejsza rada, która zawsze przychodzi mi do głowy jako pierwsza, to chciałabym, żeby kobiety bardziej wierzyły w siebie.  Nie poddawały się i realizowały swoje cele i marzenia, nawet wtedy, gdy inni twierdzą, że są to plany nierealne.  A gdy pojawiają się trudności, żeby traktowały je jako lekcje, z których mogą wyciągnąć wnioski na przyszłość. Uważam, że warto również skorzystać z różnych programów organizowanych przez instytucje oferujące finansowanie innowacyjnych pomysłów. Mam tu na myśli finansowanie badań podstawowych przez Narodowe Centrum Nauki, czy też Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w przypadku badania o charakterze wdrożeniowym. Polecam również założenie spółki, skorzystanie z ofert inkubacyjnych Parków Naukowo-Technologicznych i dalej pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej poprzez złożenie wniosku do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Podobne artykuły

W niekończącej się walce z bakteriami szala zwycięstwa zaczyna przechylać się na stronę ludzkości. Wszystko za sprawą urządzenia, które może dać nam przewagę w badaniach nad lekami. Od kilku...
µSIRIUS z nowym układem optycznym µFOCAL 100 jest spektroskopowym źródłem światła VUV (Vacuum Ultra-Violet) nowej generacji przeznaczonym do pracy w laboratorium. µSIRIUS jest następcą wiodącego modelu punktowego źródła światła...

Accessibility Tools