Nanotechnologia

Powłoka z nanomateriałów poprawia jakość protez biodrowych i kolanowych

Naukowcy starają się udoskonalić wytrzymałość i biokompatybilność implantów biodrowych i kolanowych poprzez zastosowanie innowacyjnych powłok wykonanych z nanomateriałów, które przypominają naturalny materiał kostny człowieka.

W samych Stanach Zjednoczonych każdego roku wykonuje się około 1 miliona zabiegów wymiany stawu biodrowego i kolanowego. Tytanowe implanty pokrywane są specjalnymi powłokami, które mają ułatwić integrację protez z otaczającymi je tkankami. Stosowane materiały nie są jednak tak trwałe jak naturalny materiał kostny, co prowadzi do konieczności usunięcia implantu w ciągu 10-15 lat.

W celu poprawy trwałości i biokompatybilności protez, naukowcy opracowują nowy nanomateriał, łącząc występujące powszechnie w organizmie jony, m.in. magnezu, cynku i wapnia, oraz niewielkie ilości leków, np. antybiotyków lub leków na osteoporozę, które mają zwalczać ewentualną infekcję lub wzmacniać materiał kostny. Powłoka wykonana z tego materiału ma przyczynić się do bardziej naturalnej integracji tytanowych implantów z otaczającymi je tkankami, oraz wydłużyć okres stosowania protez bez konieczności ich wymiany.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

W Stanach Zjednoczonych zaobserwowano wzrost liczby chorób neurologicznych. Udar uznawany jest za piątą główną przyczynę zgonów, a Alzheimer zajmuje szóste miejsce. Inna choroba neurologiczna – choroba Parkinsona – dotyka...
Systemy fotowoltaiczne pozyskują „czystą” oraz nienaruszającą równowagi ekologicznej energię ze słońca. Jednak często zbierają się na nich cząsteczki kurzu, wody czy piasku. Prowadzi to do zmniejszenia energii docierającej do...

Accessibility Tools