Naukowcy tworzą wszczepialny system mikrofluidyczny, którego zadaniem jest stabilizowanie ciśnienia płynów w gałce ocznej u osób cierpiących na jaskrę lub martwicę gałki ocznej.
Jaskra i martwica (zanik) gałki ocznej powoduje podwyższenie lub zmniejszenie ciśnienia wewnątrz oka ograniczając zdolność widzenia. Jaskra zaburza normalny odpływ cieczy w oku podnosząc ciśnienie wewnątrzgałkowe, a w przypadku martwicy oko wytwarza zbyt mało ciała szklistego, sprawiając, że oko „zapada się”. Oba przypadki prowadzą do poważnego zaburzenia wzroku, a nierzadko ślepoty. Obecnie stosowane metody leczenia hamują rozwój chorób oka, ale są skuteczne tylko przez pewien okres. Przy jaskrze chirurg tworzy dodatkowy kanalik umożliwiający odpływ płynów wewnątrzgałkowych. Niestety w niektórych przypadkach powstają blizny utrudniający ten odpływ. W przypadku martwicy lekarz wstrzykuje do oka płyn, np. kwas hialuronowy, w regularnych odstępach czasu, co jest bardzo uciążliwe dla pacjenta i nie zapobiega ślepocie w przyszłości.
Naukowcy postanowili opracować nową metodą do leczenia, polegającą na wszczepieniu implantu, który ma za zadanie regulowanie ciśnienia płynów w gałce ocznej. Implant składa się z mikropompy, czujnika kontroli, zintegrowanej z systemem baterii oraz modułu telemetrycznego do transmisji danych. Urządzenie przymocowuje się bezpośrednio do gałki ocznej, w taki sposób, aby nie ograniczać ruchów gałki ocznej. Mikropompa o wydajności do 30 mikrolitrów na sekundę w zależności od choroby może odprowadzać lub dostarczać płyny wewnątrzgałkowe. Implant wykorzystuje naturalne kanaliki odpływowe oka, nie powodując żadnych blizn. Kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego pozwala na ustalenie odpowiedniej ilości płynów w oku. Zintegrowanie systemu z odpowiednim czujnikiem umożliwi automatyczne regulowanie ciśnienia.
Nowa metoda jest o wiele wygodniejsza dla pacjenta, a ciśnienie płynów jest ustalane bardziej precyzyjnie niż w przypadku konwencjonalnej terapii. Naukowcy podkreślają, że zanik gałki ocznej nieuchronnie prowadzi do ślepoty, a zastosowanie implantu umożliwia zatrzymanie rozwoju choroby i zachowanie wzroku.
Źródło artykułu: www.azonano.com
Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org
Accessibility Tools