Aktualności

KGHM Cuprum oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+ zacieśniają współpracę i wspólnie zawalczą o rynek

Ponad 200 wykwalifikowanych naukowców, doświadczenie zdobywane na całym świecie i największa infrastruktura badawcza w naszej części Europy…

Mowa o dwóch wiodących ośrodkach badawczo – rozwojowych z Wrocławia, czyli Wrocławskim Centrum Badań EIT+ oraz KGHM Cuprum – Centrum Badawczo-Rozwojowym.

 24 lipca miała miejsce uroczystość podpisania listu intencyjnego mocą, którego obie  te spółki połączyły swoje zasoby i rozpoczęły współprace.

W sformalizowaniu porozumienia uczestniczyli naukowcy i przedsiębiorcy, m.in. : Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński, a także Prezes KGHM Cuprum – CBR Piotr Dytko i Wiceprezes WCB EIT+ Mateusz Wilczyński.  

Współpraca WCB EIT+ i KGHM Cuprum – CBR jest idealnym wcieleniem czwartej rewolucji przemysłowej (Industry 4.0), którą obecnie możemy obserwować na całym świecie, a w Polsce jej urzeczywistnieniem jest wprowadzanie tzw. Planu Morawieckiego.

Głównymi filarami tej rewolucji są: automatyzacja i internacjonalizacja działalności – łączące poza zasobami materialnymi, także ludzkie i poznawcze.

Wrocław (pretendujący do stolicy innowacyjności) stawia na skupienie sił i potencjałów, zamiast rywalizację, dlatego obie spółki będą wspólnie realizować projekty i pozyskiwać na nie finansowanie ze środków publicznych. Połączenie posiadanych zasobów pozwoli na swobodniejszą wymianę doświadczeń i umożliwi naukowcom korzystanie ze wspólnej odtąd infrastruktury laboratoryjnej.

Mamy świadomość obopólnych korzyści płynących z zacieśniania współpracy. Zapewnia ona skuteczne połączenie wiedzy i doświadczeń, co umożliwia wypracowywanie nowych rozwiązań korzystnych dla nauki i przemysłu – podkreśla Prezes KGHM Polska Miedź S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki., cytowany w komunikacie.Liczę, że jej efekty pozwolą wzmocnić pozycję KGHM wśród światowych liderów przemysłu wydobywczego, jak również będą korzystne dla gospodarki i jej zrównoważonego rozwoju. – dodał.Jak zaznaczył Prezes KGHM Cuprum Piotr Dytko: Porozumienie z EIT+ to więcej, niż podpisanie listu intencyjnego.-To się już dzieje. Rozpoczęliśmy realizację wspólnych projektów i rozmawiamy o kolejnych. Razem tworzymy ekosystem badawczo-rozwojowy, gdyż zależy nam na synergii między potencjałem EIT+, a tym, co oferuje KGHM Cuprum – przekonywał Prezes Dytko– W tej chwili rozpoczyna się nowy rozdział w historii Cuprum. Niedawno podpisaliśmy umowę o doktoratach wdrożeniowych, a dzisiaj podpisujemy umowę o współpracy z EIT+. Łączymy tym samym siły 32 laboratoriów i ponad 200 naukowców. Pragnę również podkreślić, że ta współpraca doskonale wpisuje się w strategię KGHM na lata 2017-2021, w której działalność innowacyjna stanowi jeden z jej filarów. To porozumienie jest niezbędne dla wypełnienia naszej misji – podkreślił Prezes Dytko.

Pozytywne strony wczoraj zawartej współpracy widzi, również druga strona.

–  To porozumienie jest przede wszystkim istotne dla przedsiębiorców – mówił Mateusz Wilczyński, Wiceprezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. – Znacząco poszerza ono ofertę specjalistycznych usług laboratoryjnych na Dolnym Śląsku dla wszystkich naszych kontrahentów, szczególnie w zakresie analiz mineralogicznych z wykorzystaniem zaawansowanych technik analitycznych – wyjaśnił Wiceprezes Wilczyński.

Wydarzenie poza przedstawicielami świata nauki i biznesu skupiło również lokalnych samorządowców.

Spotkanie skłoniło do otwartej debaty nad rozwojem przedsiębiorczości w Polsce i korzyści wynikających z synergii nauki i biznesu.

debata kghm eit+ innowacje przedsiębiorcy naukowcy nauka biznes innowacyjność
Debata

Wszyscy zaproszeni goście byli uczestnikami panelu, który prowadziła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz wspólnie z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotrem Dardzińskim.

Projekt EIT+ i KGHM Cuprum wykracza poza ramy niejednego sezonu. Również jako Ministerstwo Rozwoju zajmujemy się tym, żeby stworzyć architekturę, która przetrwa wieki – mówiła o współpracy nauki z biznesem Jadwiga Emilewicz.– Ta umowa to dowód na przekraczanie polskich słabości, takich jak przekonanie o konieczności posiadania czegoś na własność. W KGHM słusznie stwierdzono, że warto skorzystać z już istniejących laboratoriów EIT+, aniżeli budować nowe. Wiele sobie obiecujemy po tej współpracy i sami obiecujemy wszelkie możliwe wsparcie – zadeklarowała Minister Emilewicz.

Zadowolenie z połączenia sił dwóch wrocławskich ośrodków badawczo-naukowych wyraziło także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 – Współcześnie, budowanie nowoczesnej i szybko rozwijającej się gospodarki jest możliwe tylko we współpracy z nauką – powiedział Piotr Dardziński – To porozumienie jest dowodem na skuteczne łączenie nauki z przedsiębiorczością, co jest priorytetem strategii Premiera Jarosława Gowina realizowanym w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Współpraca WCB EIT+ i KGHM Cuprum to szansa na zbudowanie ośrodka badawczego o globalnym potencjalne oraz właściwe wykorzystanie ogromnych możliwości, jakie posiada grupa KGHM i wrocławskie środowisko naukowe. To porozumienie otwiera też nowy rozdział w historii WCB EIT+ – podkreślił Minister Dardziński.

Jednym z punktów spotkania było zadawanie pytań przez przedstawicieli świata nauki i biznesu, którzy mieli okazję do bezpośredniego kontaktu zarówno z przedstawicielami rządu, jak i KGHM Cuprum i WCB EIT+, które w niedalekiej przyszłości będą mogły świadczyć szerszy zakres usług naukowo-badawczych.

Następnie uczestnicy debaty tj. przedsiębiorcy, przedstawiciele rządu i obu spółek zwiedzili laboratoria, z których będę korzystali pracownicy zatrudnieni w obu firmach.

laboratorium KGHM EIT+ Wrocław naukowcy przedsiębiorcy innowacyjni
Zwiedzanie laboratoriów

Nieoficjalnie wiadomo, że już trwają prace na wspólną ofertą dla obecnych i przyszłych partnerów biznesowych. Entuzjaści, w tym „sojuszu” widzą szansę na poprawę kondycji obu innowacyjnych spółek, a w rezultacie nawet całej polskiej gospodarki.

Accessibility Tools