Aktualności

„Nanotechnologia szansa czy zagrożenie?” – Tydzień Nowych Technologii w Mieście Nauki: 15–21 kwietnia 2024

Serdecznie zapraszamy na debatę „Nanotechnologia: szansa czy zagrożenie?”, która odbędzie się w ramach Tygodnia Nowych Technologii w Mieście Nauki.

Debata: Nanotechnologia – szansa czy zagrożenie?

Data: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Godzina: 16:30-19:30

Miejsce: spinPLACE, KLUB RAWA, ul. Bankowa 5, Katowice

Prowadząca: dr hab. Anna Bajorek.

W życiu codziennym nanomateriały złożone z obiektów o rozmiarach niewidocznych ludzkim okiem są wykorzystywane na szeroką skalę. Jak wyglądała ewolucja rynku produktów nanotechnologicznych? W jakiej dziedzinie oraz gałęzi przemysłu nanotechnologia ma największą możliwość rozwoju? Szczególnie w dobie pandemii COVID-19 na rynku były popularne i nadal są wszelkie płyny antybakteryjne, często na bazie nanocząstek srebra. Co więcej, jednym z ostatnich i najbardziej znanych osiągnięć nanomedycyny są szczepionki czy leki tworzone przy pomocy nanotechnologii. Dlaczego takie szczepionki czy leki są według naukowców lepsze? Czy istnieją jakieś obawy związane ze szczepionkami tworzonymi w tej technologii w świecie nauki? Czy zatem naukowcy badają podstawowe właściwości nanomateriałów zanim trafią one do sprzedaży? Jak mierzą te właściwości w swoich laboratoriach? Czy nanomateriały są bezpieczne dla człowieka? Czy istnieją normy prawne dopuszczające preparaty zawierające nanomateriały do obrotu w krajach Unii Europejskiej a szczególnie w Polsce?

Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci, którzy na co dzień zajmują się szeroko pojętą nanotechnologią. Nanotechnologia to ciągle rozwijająca się dziedzina nauki z pogranicza biologii, chemii, fizyki, inżynierii materiałowej czy medycyny.  Jeżeli interesujesz się nowymi technologiami to debata ekspercka pod hasłemNanotechnologia szansa czy zagrożenie” będzie właściwym wyborem.

Eksperci zaproszeni do udziału w dyskusji:

Prof. dr hab.  Maria Augustyniak – Profesor na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Liderka zespołu Nanotoksykologii w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska. W pracy naukowej koncentruje się m.in. na wyjaśnieniu efektów oddziaływania nanocząstek węglowych, szczególnie tlenku grafenu oraz nanodiamentów, na procesy fizjologiczne wybranych organizmów.

Dr Anna Nowak – adiunkt na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Dr Nowak jest absolwentką polsko-francuskich studiów magisterskich z fizyki ze specjalnością nanofizyka i materiały mezoskopowe. Od ponad 14 lat zajmuje się wytwarzaniem i fizyko-chemiczną charakteryzacją nanoukładów począwszy od cienkich warstw metalicznych czy tlenkowych, poprzez nanokompozyty, a skończywszy na różnego typu nanocząstkach metalicznych.

Dr Sławomir Sułowicz – adiunkt na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska. Aktualne zainteresowania naukowe dr Sułowicza skupiają się na badaniu interakcji nanomateriały – mikroorganizmy, w tym wykorzystaniu bakteryjnych biomarkerów do oceny ryzyka środowiskowego związanego z nanopestycydami oraz funkcjonowaniu zespołów mikroorganizmów w glebach skażonych nanocząstkami metali.

Prof. dr hab. Robert Musioł – chemik, profesor na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych, dyrektor Instytutu Chemii. W głównym kręgu jego zainteresowań naukowych mieszczą się leki przeciw-mikrobiologiczne i przeciwnowotworowe, oraz sposoby w jakie te leki oddziałują z żywymi organizmami.

Dr Maciej Serda – chemik, adiunkt na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ. Ekspert w zakresie chemii medycznej, w dziedzinie syntezy nanocząsteczek i fulerenów. Jego zainteresowania badawcze są skupione głównie w wykorzystaniu nanomedycyny, a szczególnie fulerenów w terapiach przeciwnowotworowych.

Dr Marcin Wojtyniak – adiunkt w Zakład Fizyki Ciała w Instytut Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej. Absolwent polsko – francuskich studiów z fizyki o specjalności Nanofizyka i materiały mezoskopowe prowadzanych w Instytucie Fizyki UŚ wspólnie z Uniwersytetem w Le Mans. Ekspert w zakresie wykorzystania mikroskopii AFM w badaniach różnych nanomateriałów.

Dr inż. Adam Szatkowski – Prezes Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii Nanonet, Członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. nanotechnologii i Innowacji, grupy KIS 8 NANO oraz Śląskiej Rady Innowacji. Inicjator i koordynator Śląskiego Klastra NANO. Współzałożyciel i inwestor spółki Panamint – producenta elektroniki drukowanej.

Na debatę obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).

Serdecznie zapraszamy!

Accessibility Tools