Nanotechnologia

Samsung wykorzystuje grafen do ładowania baterii

Zaawansowany Instytut Technologii Samsung (SAIT) opracował nowy materiał akumulatorowy, wykonany z „kulki grafenowej”, która potencjalnie mogłaby dostarczyć prędkości ładowania pięć razy szybciej niż dzisiejsze akumulatory litowo-jonowe.

Ale jak szybki jest ten nowy materiał? Teoretycznie materiał z grafenowej kulki potrzebuje tylko około 12 minut, aby uzyskać stuprocentowy ładunek. Ale nie powinno dziwić, że ten przełomowy materiał pochodzi z grafenu. Materiał 2D od dawna uważany jest za cudowny materiał ze względu na połączenie unikalnych właściwości. Grafen jest między innymi mocny, trwały i wysoce przewodzący.

Naukowcy z SAIT, kierowani przez Son In-hyuk, opracowali mechanizm, który pozwala na masową syntezę grafenu w formie przypominającej popcorn 3D za pomocą krzemionki (SiO2). Kulka grafenowa, w tej technice, jest nakładana zarówno na warstwy ochronne anodowe, jak i materiały katodowe w akumulatorach litowo-jonowych.

Bateria, której potrzebujemy

Nowy akumulator firmy Samsung może stać się przełomowym osiągnięciem technologii akumulatorowej, na którą wielu czekało, ponieważ technologia pozostała w zasadzie taka sama przez kilka dziesięcioleci. Baterie litowo-jonowe zasilają wiele naszych urządzeń, od smartfonów i inteligentnych gadżetów po pojazdy elektryczne (EV). Baterie również odgrywają kluczową rolę w ponownym wyobrażeniu sieci energetycznej. Wraz ze zwiększoną wydajnością, szybszy czas ładowania jest jednym z ulepszeń, których potrzebują dzisiejsze baterie.

Oprócz szybszego ładowania, akumulatory zbudowane z tej kulki grafenowej mogą utrzymywać bardzo stabilne temperatury ( 60 stopni Celsjusza ) Według naukowców SAIT, którzy opublikowali szczegóły swojej pracy w czasopiśmie Nature Communications. Tak stabilna temperatura akumulatora ma kluczowe znaczenie dla pojazdów elektrycznych – wyjaśnił Samsung.

„Nasze badania umożliwiają masową syntezę wielofunkcyjnego grafenu kompozytowego w przystępnej cenie” – wyjaśnił w komunikacie prasowym In-huk. „Jednocześnie byliśmy w stanie znacznie zwiększyć możliwości akumulatorów litowo-jonowych w środowisku, w którym rynki urządzeń mobilnych i pojazdów elektrycznych gwałtownie rosną. Naszym zobowiązaniem jest nieustanne odkrywanie i rozwijanie technologii akumulatorów wtórnych w świetle tych trendów. „

Źródło artykułu: : https://nano-magazine.com/news/2017/12/1/samsung-uses-graphene-to-charge-battery-five-times-faster
Źródło grafiki: https://pl.freeimages.com

Podobne artykuły

Wiele osób uważa, że zastosowania nanotechnologii ograniczają się do sektora technologicznego. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nanotechnologia ma obecnie wpływ na przedmioty codziennego użytku....

Accessibility Tools